PZ na střední školy

Informace pro přijímání na SŠ

Střední škola (ředitel) stanoví podle § 60 odst. 2 písm. a) školského zákona pro jednotlivá kola přijímacího řízení jednotná kritéria přijímání a zveřejňuje spolu s těmito kritérii i způsob hodnocení jejich splnění a další podrobnosti organizace přijímacího řízení.

Termín pro podání přihlášky (musí být oboustranně vytištěná) pro první kolo:

• pro obory vzdělání s talentovou zkouškou do 30. listopadu 2021 = prosíme dodat k nám do školy pro razítko do cca 25. 11. 2021
  • pro obory vzdělání bez talentové zkoušky do 1. března 2022 = prosíme dodat k nám do školy pro razítko do cca 25. 2. 2022 (vyplněnou přihlášku potvrdí zástupci ředitele)
  • Uchazeč se může přihlásit až na 2 obory vzdělání bez talentové zkoušky (růžové přihlášky) a na 2 obory s talentovou zkouškou (modré přihlášky) = na přihláškách se školy VŽDY uvádí ve stejném pořadí
  • Jednotné testy jsou vyhodnoceny centrálně a výsledky CERMAT zašle středním školám nejpozději 28. 4. 2022 – na www.cermat.cz najdete podrobnější informace včetně tiskopisů přihlášek a vzorů pro jejich vyplnění
  • v souvislosti s dlouhodobým uzavřením škol z důvodu epidemie koronaviru SARS CoV-2 nesmí být součástí kritérií přijímacího řízení hodnocení na vysvědčení za druhé pololetí školního roku 2019/2020.
  • Po vyhlášení výsledků přijímacího řízení uchazeč potvrzuje svůj zájem o školu odevzdáním zápisového lístku nejpozději do 10 pracovních dnů ode dne oznámení rozhodnutí o přijetí – zápisové lístky si rodiče žáků 9. tříd vyzvednou u zástupce ředitele M. Sichrovského do 15. března 2022. Žáci 7. tříd obdrží ZL až na základě přijetí
  • zákonným zástupcům žáků 5. tříd přijatých na víceleté gymnázium předá ZL zástupce ředitele D. Kučera
  • pro výběr SŠ doporučujeme atlasskolstvi.cz, webové stránky jednotlivých středních škol a gymnázií

Jednotná přijímací zkouška je pouze jednou z částí přijímacího řízení. Při rozhodování o přijetí uchazeče ke vzdělávání zohledňují školy i další kritéria, např. výsledky předchozího vzdělávání, umístění na různých soutěžích a olympiádách, výsledky školních přijímacích zkoušek či pohovorů atp. Výsledek JPZ se na celkovém hodnocení uchazečů podílí minimálně 60 % (u oborů Gymnázium se sportovní přípravou minimálně 40 %).

Termín a místo konání

Pokud uchazeč podal pro první kolo přijímacího řízení dvě přihlášky do oborů vzdělání s maturitní zkouškou (popř. dvou odborných zaměření ŠVP téhož oboru v rámci jedné školy), koná jednotnou přijímací zkoušku dvakrát. V 1. řádném termínu na škole, kterou uvedl na přihlášce na prvním místě, ve druhém řádném termínu na škole, kterou uvedl jako druhou v pořadí.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy stanovilo termíny konání jednotné přijímací zkoušky ve školním roce 2021/2022 na následující období.

TYP OBORU 1. ŘÁDNÝ TERMÍN 2. ŘÁDNÝ TERMÍN
ČTYŘLETÉ OBORY 12.dubna 2022 13. dubna 2022
ŠESTILETÁ A OSMILETÁ GYMNÁZIA 19. dubna 2022 20. dubna 2022

Pakliže se uchazeč nemůže v řádném termínu dostavit ke konání testů (např. z důvodu nemoci apod.), může se omluvit řediteli střední školy. Pokud ředitel školy jeho omluvu uzná, uchazeč může konat jednotnou přijímací zkoušku v náhradním termínu.

Prihlaska

Zápisový lístek vzor